Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


200 lat Panie Kazimierzu!

czwartek, 2 marca 2006

Dzisiaj 85 lat kończy Pan Kazimierz Górski - Wielki Skromny Człowiek i Wielki Piłkarski Trener, który na początku lat siedemdziesiątych XX wieku wprowadził nasz futbol na światowe wyżyny. Były wtedy wspaniałe eliminacje do finałów MŚ 1974 (2:0 w Chorzowie i Wembley!) i trzecie miejsce tamże, było olimpijskie złoto i srebro. Te wiadomości to od lat kanon podstawowej wiedzy o polskiej piłce nożnej i tak już zostanie na zawsze.

Górski to lwowiak, frontowiec II wojny światowej i warszawiak z wyboru. To boiskowa "Sarenka", legionista i reprezentant Polski. Później trener, od wiosny 1956 etatowy szkoleniowiec Polskiego Związku Piłki Nożnej, w latach 1971-1976 u steru reprezentacji Polski, potem praca w Grecji. 1991-95 to Górski jako prezes PZPN. Kawaler licznych orderów, doktor honoris causa gdańskiej AWFiS, posiadacz najwyższych odznaczeń FIFA i UEFA. Mądry, skromny, obdarzony poczuciem humoru i dystansem do rzeczywistości. Starczy, bo pisać o Panu Kazimierzu jest tak trudno, jak trudnym jest pisanie o legendzie.

200 lat kochany Jubilacie! Jak mi niedawno mówiłeś przy kusztyczku, chcesz jeszcze dwóch rzeczy. Chcesz żyć i doczekać polskich sukcesów na mundialu 2006. I niech tak się stanie. Wszyscy cię bardzo kochamy!
Jacek Korczak-Mleczko i przyjaciele z "TRYBUNY

Trybuna

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.