Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


84. urodziny Kazimierza Górskiego

środa, 2 marca 2005

Kazimierz Górski, najwybitniejszy polski trener piłkarski, obchodzi dziś 84. urodziny.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Grał jako napastnik w RKS Lwów, Spartaku Lwów, Dynamie Lwów oraz Legii Warszawa. W tamtych latach, z racji drobnej budowy ciała, miał pseudonim Sarenka. W reprezentacji Polski wystąpił tylko raz i był to mecz jak z koszmarnego snu. W 1948 roku biało-czerwoni doznali klęski, aż 0:8, w pojedynku z Danią w Kopenhadze!

- Do dziś męczą mnie wspomnienia z tego spotkania - przyznaje Pan Kazimierz.

Górki trzykrotnie prowadził Legię Warszawa. Ponadto był szkoleniowcem Marymontu Warszawa (pierwsza samodzielna praca szkoleniowa rozpoczęta w 1954 roku), Gwardii Warszawa, Lublinianki, ŁKS -u Łódź, Panathinaikosu Ateny, Kastorii i Olympiakosu Pireus. Największe sukcesy odnosił w Grecji, gdzie wciąż jest bardzo popularny.

- Grecja to moja druga ojczyzna. Zawsze dobrze się tam czułem. Do dziś mam w tym kraju wielu przyjaciół i znajomych - wspomina Pan Kazimierz.

Szkolił także reprezentację Polski juniorów (w latach 1956-66) i reprezentację do lat 23 (1966-70). Sławę i dozgonną miłość polskich kibiców zdobył w roli selekcjonera biało - czerwonych.

Drużynę narodową prowadził, z wielkimi sukcesami, w latach 1970-76 (pierwszy mecz ze Szwajcarią w Lozannie 5 maja 1971 roku). Przypomnienie sukcesów Pana Kazimierza i jego Orłów to tylko formalność, ale jednocześnie wciąż miły obowiązek. Złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972), srebrny medal za III miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech (1974) i srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976). Nigdy wcześniej, ani później reprezentacja Polski nie grała tak widowiskowo i skutecznie. Nigdy nie miała również tylu gwiazd. W 73 meczach pod wodzą Górskiego "biało-czerwoni" odnieśli 45 zwycięstw.

Po zakończeniu kariery trenerskiej i powrocie do Polski pracował w PZPN-ie. Przez cztery lata (1991-95) piastował funkcję prezesa. Od 3 lipca 1995 roku jest prezesem honorowym. W tej chwili Pan Kazimierz jest już na zasłużonej emeryturze. Wciąż jednak służy radą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom trenerów i działaczy. Do historii przeszły jego słynne powiedzenia w rodzaju: "piłka jest okrągła, a bramki są dwie" można wygrać, przegrać lub zremisować" czy też "piłka to prosta gra, ty do mnie - ja do ciebie".

pzpn.p

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.