Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Czy Stadion Śląski otrzyma imie zmarłego we wtorek Kazimierza Górskiego?

wtorek, 23 maja 2006

Władze województwa śląskiego planują nazwać imieniem trenera Kazimierza Górskiego Stadion Śląski w Chorzowie.

Trener Kazimierz Górski zawsze cenił śląskich piłkarzy i kibiców. Kiedy prowadził reprezentację Polski do sukcesów na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich, ważne role odgrywali w niej Ślązacy: Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń. Zygmunt Maszczyk czy Hubert Kostka. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie piłkarze Górskiego potrafili zwyciężyć największe potęgi: Anglię i Holandię. - Nigdzie indziej nie było tak wspaniałej atmosfery i kibiców jak tam - podkreślał często.

Bardzo zasmucony wczorajszą wiadomością o śmierci Górskiego był legendarny piłkarz chorzowskiego Ruchu Gerard Cieślik. Grający w Legii Warszawa Górski i Cieślik rywalizowali ze sobą jako piłkarze. Rozegrali także wspólnie jeden mecz w reprezentacji Polski w 1948 roku. Obaj panowie bardzo się szanowali. - Kazimierz Górski umiał rozmawiać z zawodnikami, mobilizować ich. Wychował wielu doskonałych piłkarzy, a oni wierzyli swojemu trenerowi - mówi Cieślik.

Po raz ostatni Górski odwiedził Stadion Śląski jesienią zeszłego roku. Wziął wtedy udział w jubileuszowych uroczystościach Polonii Bytom. Jako lwowiak z urodzenia zawsze kibicował Polonii, kontynuatorce kresowych tradycji. - Pan Kazimierz był honorowym członkiem naszego klubu - przypomina Damian Bartyla, prezes Polonii.

Władze województwa planują nazwać imieniem wielkiego trenera Stadion Śląski. - To jeden z pomysłów na uczczenie pamięci Kazimierza Górskiego. Najpierw musimy jednak wystąpić o zgodę do rodziny. Myślę, że decyzja sejmiku i zarządu województwa byłaby w tej sprawie jednomyślna - mówi Jan Grela, wicemarszałek województwa śląskiego. Najbliższe posiedzenie sejmiku, które mogłoby zająć się tą sprawą, odbędzie się w czerwcu.

30 maja, przed towarzyskim meczem Polska - Kolumbia na Stadionie Śląskim, odbędzie się wspólna modlitwa poświęcona ofiarom zawalenia się hali na Międzynarodowych Targach Katowickich oraz Kazimierzowi Górskiemu. Piłkarze polskiej reprezentacji zagrają w tym spotkaniu z czarnymi opaskami. - O trenerze Górskim rozmawiałem z wieloma piłkarzami i nikt nie powiedział nigdy o nim złego słowa. On nie miał wrogów - mówi Henryk Wieczorek, były piłkarz reprezentacji i Górnika Zabrze.

gazeta.pl

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.