Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Górski książkę pisze

środa, 13 października 2004

Dziś ukazała się książka Kazimierza Górskiego "Piłka jest okrągła". Biografię najlepszego polskiego trenera wszechczasów rozpoczyna wstęp autorstwa Tomasza Lisa.

Książka jest pierwszą pełną biografią Kazimierza Górskiego. Zawiera wspomnienia z dzieciństwa spędzonego we Lwowie, opisuje dramatyczne przeżycia z okresu wojny i okupacji - i sowieckiej, i hitlerowskiej oraz przebieg zawodniczej i trenerskiej kariery twórcy "Orłów Górskiego". Jedną z najciekawszych jej części są wspomnienia z czasów gdy Kazimierz Górski był trenerem drużyn greckich - Panathinaikosu Ateny, Kastorii i Olympiakosu Pireus. Szkoleniowiec opisuje nie tylko blaski ale i cienie pracy z greckimi drużynami - szantaże zawodników, fochy działaczy-miliarderów, a nawet pogróżki mafii.

Kazimierz Górski jest uznawany za największą postać i autorytet polskiego świata trenerskiego oraz za twórcę "złotej ery polskiego futbolu". To właśnie z czasów gdy trenował drużynę narodową mamy tak wspaniałe wspomnienia jak legendarny i szczęśliwy (1-1) mecz na Wembley w 1973 roku, który do tej pory jest dla wielu miłośników piłki symbolem otwarcia drzwi do wielkiej piłki. Z reprezentacją zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972 rok), srebrny medal na mistrzostwach świata w 1974 roku w Niemczech i srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976 rok).

Joanna Gacka
Polska.p

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.