Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Kazimierz Górski będzie miał pomnik przy wejściu na Stadion Narodowy

 

poniedziałek, 23 września 2013 r.

 

W czerwcu 2014 roku przed stołecznym Stadionem Narodowym odsłonięty zostanie pomnik jednego z najlepszych polskich trenerów w historii, twórcy sukcesów biało-czerwonych w turniejach piłkarskich igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Kazimierza Górskiego

Górski, w latach 1970-1976 selekcjoner reprezentacji Polski, doprowadził ją do medali igrzysk olimpijskich, złotego w Nonachium w 1972 i srebrnego w Montrealu cztery lata później oraz do trzeciego miejsca w piłkarskich mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku.

- Mamy już zgodę naczelnego architekta Warszawy i władz dzielnicy Warszawa Praga Południe na usytuowanie pomnika Kazimierza Górskiego przed stołecznym stadionem narodowym od strony Ronda Waszyngtona. Liczymy, że nasza inicjatywa spotka się z jak najszerszym poparciem społecznym - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego budowy pomnika Kazimierza Górskiego i zarazem wiceprzewodniczący Rady Fundacji Kazimierza Górskiego, Janusz Jesionek.

Komitet uzyskał także zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przeprowadzenie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej, która sfinansuje budowę i honoraria dla autorów trzech najlepszych prac. Zdaniem Jesionka, przedsięwzięcie ma kosztować brutto pół miliona złotych.

Zwycięzca konkursu, który wyłoniony zostanie w grudniu, otrzyma 30 tys. złotych. Laureat drugiego miejsca 20, a trzecie 10 tys. Będą w nim mogli uczestniczyć jedynie absolwenci wyższych szkół artystycznych. Termin nadsyłania modeli pomnika w skali 1:10 upływa 29 listopada.

W skład komitetu honorowego budowy pomnika, na którego czele stanął prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber, wchodzą m.in. Marek Belka, Waldemar Dąbrowski, Jan Englert, Andrzej Kraśnicki, Jacek Gmoch, Maryla Rodowicz, Andrzej Strejlau i Irena Szewińska. Jury przewodniczył będzie prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Jacek Kucaba.

- Pomnik stanie w części frontowej Stadionu Narodowego, czyli właściwym dla niego miejscu, od strony Ronda Waszyngtona. Artystom pozostawiamy wolną rękę w doborze materiału, z którego ma powstać pomnik - powiedział Kucaba.

Ma mieć z cokołem wysokość sześciu metrów. Wysokość postaci trenera Kazimierza Górskiego regulamin konkursu określa na trzy metry.

- Stadion tętni życiem, a powstający pomnik człowieka o niezwykłej charyzmie będzie cegiełką w sztafecie wydarzeń na nim się dziejących. Oczekujemy bardzo nowoczesnego rozwiązania - uważa architekt Stadionu Narodowego Zbigniew Pszczulny.

29 czerwca 2012 roku, w obecności prezydenta FIFA Josepha Blattera odsłonięta została pamiątkowa tablica na domu przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, upamiętniająca jego nasłynniejszego mieszkańca.

 

źródło: rzeczpospolita.pl

 

 

 

Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.