Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


"Los tak chciał" - niepublikowany wywiad z trenerem Górskim

poniedziałek, 21 maja 2007

Pragnąłem ukazać pana Kazimierza Górskiego jako człowieka, a nie tylko wybitnego trenera futbolu. Chciałem wydobyć te cechy, które sprawiały, że każdy mówił o nim ciepło - powiedział ksiądz Tomasz Lubaś - autor zaprezentowanej w poniedziałek książki "Los tak chciał" - niepublikowanego wywiadu ze zmarłym 23 maja 2006 roku trenerem Górskim.

"To co robił Górski, to nie tylko szkoła futbolu, ale i szkoła życia. To chcemy przekazać wszystkim ludziom związanym z piłką nożną" - dodał Lubaś.

Ksiądz Lubaś do współpracy nad książką zaprosił dziennikarza sportowego Romana Hurkowskiego. W publikacji, obok wywiadu, znajdują się wspomnienia osób, które miały kontakt z trenerem Górskim - innych szkoleniowców, piłkarzy jego drużyn, a także wypowiedzi rodziny. Publikację uzupełniają zdjęcia.

"Wierzę, że Kazimierz Górski żyje w sercach wszystkich Polaków" - powiedziała podczas prezentacji książki córka wybitnego szkoleniowca - Urszula.

Przypomniano, że Kazimierz Górski był zwolennikiem przyznania Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku. 27 września 2003 był świadkiem podpisania porozumienia o zgłoszeniu wspólnej kandydatury. Był wtedy we Lwowie, z którego pochodził, w związku z otrzymaniem tytułu honorowego obywatela miasta.

"Chcę, żeby ta książka znalazła się w zbiorach każdego trenera. Tak by młodzi szkoleniowcy wiedzieli, że jest osoba, do której można się odnieść" - podkreślił wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i były selekcjoner reprezentacji Jerzy Engel.

Syn trenera Górskiego - Dariusz, zapowiedział, że przekaże pamiątki związane z ojcem do planowanego muzeum piłki nożnej. Jego siedzibą ma być Narodowym Centrum Sportu w Warszawie.

"Chciałbym, żeby przed nowym Stadionem Narodowym stanął pomnik ojca" - dodał Dariusz Górski.

Oficjalne obchody rocznicy śmierci trenera Górskiego zaplanowane zostały na 8 czerwca. W Konstancinie odbędzie się msza (o godzinie 14.00), a o 17.00 na warszawskich Powązkach poświęcony zostanie pomnik.

W rocznicę śmierci Górskiego klub Polonia Warszawa zamierza odsłonić pamiątkową tabliczkę na miejscu, które zwykł zajmować trener, kiedy oglądał spotkania tej drużyny. Uroczystość odbędzie się podczas spotkania z Piastem Gliwice o godzinie 19.00.

wp.pl

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.