Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Oto pomnik trenera Górskiego

 

 

piątek, 31 stycznia 2014 r.

Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym wyrzeźbi Marek Maślaniec. - Został wybrany jednogłośnie - mówi Dariusz Górski, syn słynnego trenera.

Kazimierz Górski to trener - legenda. I jak na legendę przystało będzie miał swój pomnik w miejscu zarezerwowanym dla osób szczególnych. Posąg stanie przed Stadionem Narodowym, obok rzeźby "Sztafeta" od strony al. Waszyngtona.

- Projekt został wybrany jednogłośnie. Jest dynamiczny i współgra z rzeźbą "Sztafeta". Ważne dla jury było również podobieństwo twarzy. Ja takiego ojca pamiętam - mówi Dariusz Górski, syn Kazimierza w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

9 osób w jury

W konkursie wystartowało 25 artystów. W finale oprócz Maślańca byli również Władysław Dudka i Marcin Molęda. Wygrał projekt Maślańca, który przedstawia Kazimierza Górskiego maszerującego pewnym krokiem, z piłka pod pachą. Ubrany jest w dres z napisem "Polska".

Posąg będzie miał 6 metrów.

Zwycięzcę konkursu ogłoszono w piątek. W jury zasiadło 9 osób w tym m.in. piłkarz Lesław Ćmikiewicz oraz Marcin Herra, prezes spółki zarządzającej Stadionem Narodowym.

Koszt odlania i ustawienia figury trenera szacowany jest na pół miliona złotych. Fundacja Kazimierza Górskiego zbiera fundusze i ma nadzieję, że pomnik stanie przed Narodowym w czerwcu 2014 roku.

Legenda polskiej piłki

Górski był trenerem kadry w latach 1970-76 i doprowadził biało-czerwonych do dwóch medali olimpijskich (w tym złotego w Monachium w 1972) oraz trzeciego miejsca w rozgrywanych w Niemczech mistrzostwach świata w 1974 r.

Rok temu Sejm przez aklamację podjął uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu imienia Kazimierza Górskiego, ale formalnie wciąż do tego nie doszło. Operator ma w planach sprzedanie nazwy sponsorowi, który mógłby płacić za ten przywilej ok. 10 mln zł rocznie.

źródło: tvnwarszawa.pl

 

 

 

Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.