Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Stadion Narodowy. Pomnik Kazimierza Górskiego w czerwcu 2014 r.

 

poniedziałek, 23 września 2013 r.

W czerwcu 2014 roku na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie powstanie pomnik najsłynniejszego polskiego trenera - Kazimierza Górskiego. Zaprezentowano już regulamin konkursu na wykonanie projektu.

Górski, w latach 1970-1976 selekcjoner reprezentacji Polski, doprowadził ją do medali igrzysk olimpijskich, złotego w Nonachium w 1972 i srebrnego w Montrealu cztery lata później oraz do trzeciego miejsca w piłkarskich mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku.

Dziś odbyło się posiedzenie członków Komitetu Honorowego Budowy Pomnika. Na specjalnej konferencji prasowej przedstawiono kolejne etapy działań związane z zakończeniem prac nad  jego zbudowaniem. Najważniejszym było zaprezentowanie Regulaminu Konkursu, który zakłada zakończenie składania prac na dzień 16.12.2013 roku.
- Mamy już zgodę naczelnego architekta Warszawy i władz dzielnicy Warszawa Praga Południe na usytuowanie pomnika Kazimierza Górskiego przed stołecznym stadionem narodowym od strony Ronda Waszyngtona. Liczymy, że nasza inicjatywa spotka się z jak najszerszym poparciem społecznym - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego budowy pomnika Kazimierza Górskiego i zarazem wiceprzewodniczący Rady Fundacji Kazimierza Górskiego, Janusz Jesionek.

Komitet uzyskał także zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przeprowadzenie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej, która sfinansuje budowę i honoraria dla autorów trzech najlepszych prac. Zdaniem Jesionka, przedsięwzięcie ma kosztować brutto pół miliona złotych.
Zwycięzca konkursu, który wyłoniony zostanie w grudniu, otrzyma 30 tys. złotych. Laureat drugiego miejsca 20, a trzecie 10 tys. Będą w nim mogli uczestniczyć jedynie absolwenci wyższych szkół artystycznych. Termin nadsyłania modeli pomnika w skali 1:10 upływa 29 listopada.
Prace związane z odlewem pomnika powinny zostać zakończone w maju przyszłego roku, natomiast uroczyste jego odsłonięcie przewidywane jest na czerwiec 2014 roku.

 

źródło: polskieradio.pl

 

 

 

 

Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.