Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Złoto na olimpiadzie dla Orłów Górskiego. Mineło 40 lat

 

poniedziałek, 10 września 2012 r.

To były złote lata polskiej piłki nożnej. 40 lat temu, 10 września 1972 roku Orły Górskiego, czyli narodowa reprezentacja w futbolu zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Ponadto na koniec sportowych zmagań, Kazimierz Deyna z 9 bramkami został królem strzelców turnieju.

Na Olympiastadion w Monachium reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Węgier, wygrywając 2:1. Polacy wyszli na boisko z kapitanem drużyny Włodzimierzem Lubańskim. Oczy kibiców tego dnia skupiły się jednak na Kazimierzu Deynie, który strzelił podczas meczu obie nasze bramki.

Kiedy sędzia odgwizdał koniec meczu, relacjonujący go redaktor Jan Ciszewski wypowiedział słynne zdanie: Mój Boże, co ja mam państwu powiedzieć. 20 lat czekałem na tę chwilę.

Na stadionie w Monachium naszych piłkarzy mobilizowała duża grupa kibiców, którzy głośno skandowali Polska gola. Ceremonia wręczenia medali była wzruszająca także dla milionów miłośników futbolu, którzy oglądali mecz w telewizji.

Nasza reprezentacja pod kierownictwem legendarnego trenera Kazimierza Górskiego osiągnęła największe sukcesy w historii polskiej piłki. Pierwszy był ów złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku. Potem było trzecie miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku i dwa lata później - srebrny medal olimpijski w Montrealu. Kazimierz Górski prowadził reprezentację w 73. meczach, osiągając 45 zwycięstw. Pod okiem słynnego trenera rozwinęły się takie talenty jak: Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Jan Tomaszewski.

źródło: money.pl

 

 

 

 

 

Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.