Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Zmarl wybitny trener Kazimierz Górski

wtorek, 23 maja 2006

Dziś zmarł Kazimierz Górski, trener polskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej, honorowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i tegoroczny laureat Super Wiktora. Miał 85 lat.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie (obecnie Ukraina). Karierę zaczynał w RKS Lwów. W 1944 roku zapisał się do wojska na ochotnika. Od 1945 do 1953 był piłkarzem Legii Warszawa. Po zakończeniu piłkarskiej kariery został trenerem Legii. Był asystentem trenera Wacława Kuchara i Węgra Janosa Steinera. Następnie samodzielnie trenował Marymont Warszawa, Gwardię Warszawa i Lubliniankę. Od 1956 roku był szkoleniowcem PZPN, zajmując się przez dwa lata reprezentacją juniorów. W latach 1966-1970 trenował reprezentację młodzieżową do lat 23.

W 1971 roku Górski został trenerem pierwszej reprezentacji Polski. W swoim debiucie polska przegrała ze Szwajcarią 4:2 w Lozannie 5 maja 1971 roku. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972 r.) drużyna pod wodzą Górskiego zdobyła złoty medal olimpijski. Jak narazie jest to największy sukces polskiej piłki. Dwa lata później w RFN reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata wygrywając z Brazylią 1:0 po przepięknym golu Grzegorza Laty. Jak na razie to było jedyne zwycięstwo z Brazylią. W 1976 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu wywalczył srebrny medal.

"Orły" Górskiego w latach 1971-76 rozegrały 73 oficjalne mecze. Wygrywając 45, 12 remisując i 16 razy przegrywając.

Po zakończeniu przygody z reprezentacją był trenerem w Grecji. W latach 1977 - 1981 trenował Panathinajkos Ateny, Kastorię i Olimpiakos Pireus. W 1981 roku wrócił do Polski, gdzie trenował Legię Warszawa. Potem znów wyjechał do Grecji, gdzie trenował Ethnikos i Panathinajkos.

Po zakończeniu kariery trenerskiej od 1986 roku zasiadał we władzach PZPN. W 1987 był wiceprezesem PZPN. W latach 1991 - 1995 pełnił funkcję prezesa PZPN. Od 3 lipca był honorowym prezesem PZPN.

W 1996 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury fizycznej został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 roku został udekorowany najwyższym odznaczeniem FIFA (Złoty Medal Zasługi FIFA). W tym samym roku Górski został odznaczony przez dzieci medalem Henryka Jordana. Uroczystość odbyła się w łódzkiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, której jest patronem.

Autor słynnego cytatu "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie".

FilmWeb

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.