Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Złodzieje sprofanowali grób Kazimierza Górskiego

piątek, 21 grudnia 2007

- Była jeszcze we wtorek o 10 rano - mówi kierownik Cmentarza Wojskowego Krzysztof Dybalski. - Jej brak zauważyła później ochrona cmentarza. Zginął też znicz z pomnika Powstańców Śląskich i Wielkopolskich. Piłka i znicz wykonane były z brązu, a brąz jest wśród złodziei w cenie. Piłka może zostać sprzedana lub przetopiona na złom.

- Głowę Feliksa Stamma z jego grobu kradziono dwukrotnie i dwa razy ją odzyskiwaliśmy, ale głowy generała Tadeusza Kutrzeby nie udało się odnaleźć. Ostatnia tego rodzaju poważna kradzież przydarzyła się na naszym cmentarzu w sierpniu roku 2000. Zginął wtedy pierwszy znicz z pomnika Powstańców Śląskich i Wielkopolskich - mówi Dybalski.Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach, razem ze zmarłą rok wcześniej żoną. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się groby m.in. krajana pana Kazimierza ze Lwowa Jerzego Janickiego, pilota Stanisława Skalskiego, wicemistrzyni olimpijskiej w łyżwiarstwie szybkim Elwiry Seroczyńskiej, barda Jacka Kaczmarskiego, z którego pomnika kradziono struny, również z brązu.

W pierwszą rocznicę śmierci Kazimierza Górskiego miejsce usypanego z ziemi grobu zajął pomnik z brązowego granitu, postawiony staraniem rodziny i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Brązowa piłka stanowiła najbardziej charakterystyczną część pomnika.

- Była piłką, a zarazem kulą ziemską - mówi Dariusz Górski, syn trenera. - Kazaliśmy wyryć w niej nazwy będące przystankami życia i kariery taty: Lwów, Warszawa, Wembley, Monachium, Ateny. Bardzo nam przykro, bo kiedy tata żył, wszyscy go kochali. To, co się stało, oznacza, że nie ma już żadnych świętości.

Piłka była niewiele mniejsza od takiej, którą rozgrywa się mecze. - Mogła ważyć ok. pięciu kilogramów - mówi kierownik Krzysztof Dybalski. - Kilogram brązu kosztuje w skupie bodajże 8 zł.

Źródło : Rzeczpospolita

Zdjęcia ze zniszczonego grobu można obejrzeć na www.elbum.entirs.pl

Artykuł powiązany:   PZPN sfinansuje renowację grobu Kazimierza Górskiego

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.