Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Czat na www.interia.pl

środa,30 marca 2005

Moderator: Witam Państwa, proszę o pytania do naszego gościa, Kazimierza Górskiego.
Kazimierz Górski: Witam sympatyków piłki nożnej.

Gacus1984: jaki Pan wynik dzisiaj obstawia?
Brat_Juzeff: Jak pan sądzi panie trenerze jaki wynik padnie dzisiaj??


Kazimierz Górski: Ponieważ zespół ma szanse w tej chwili w grupie, bo wystarczy zająć drugie miejsce, myślę, że powinnismy to wygrać, szczególnie po ostatnim wyniku z Azerbejdżanem, zespół jest dobrze ustawiony, a poza tym u siebie trzeba wygrywać, to jest zasada w tych rozgrywkach.szogun10: co pan myśli o ostatnim meczu Polaków czy Azerzy są rzeczywiscie tacy słabi ??


Kazimierz Górski: Tu nie ma co mysleć, sam wynik mówi za siebie. 8:0 to wynik bardzo wysoki - jest takie porzekadło - tak sie gra jak przeciwnik pozwala. Takich wyników w piłce nożnej dużo nie ma. Nam mecz wyszedł, strzelenie 8 bramek to jest bardzo dużo, żeby tylko to nie miało odbicia w dzieisejszym meczu.
Kazimierz Górski: jak sie wygrywa wysoko, to jest pewne uspokojenie, jednak każdy mecz jest inny i przecoiwnik.
Kazimierz Górski: Dzisiaj nasz zespoł tym wynikiem jest podbudowany,ale dzis to bedzie zupelnie inny mecz - gra Irlandii jest to piłka oparta na grze siłowej, nie będzie to lekki mecz.

tomek_frysztak: Który z pana podopiecznych był najzdolniejszym uczniem piłki???

Moderator: Pod koniec czata przeprowadzimy mały konkurs, do wygrania cenne nagrody - książki z autografem pana Górskiego.

Kazimierz Górski: Było ich wielu, ja bym wziąl zespoł z 1974 roku. ja zawsze patrrzyłem nie na indywidualne rzeczy a na zespoł, każdy wiedział co ma robić. Zawsze nalezy wyrózniać zawodników - ja wyrózniam Lubańskiego, Dejnę - był jedną z głownych postaci w reprezentacji.

przystojnyżonaty: Panie Kazimierzu , czy reprezentacja Pawła Janasa ma szanse powtórzyć sukces Pańskich Orłów ?


Kazimierz Górski: Ma szansę, w sporcie - piłce noznej zawsze jest szansa. W tej chwili tak się złozylo , że w tej grupie prowadzi Anglia, my jeszcze gramy z Anglia, kiedyś z nimi wygrywaliśmy. W sporcie niegdy nic nie widomo, na nas też wtedy nie stawiono, a zajęlsismy III miejsce. Teraz jesteśmy na pewnym dorobku, że powinnismy się zakwalifikowac.
Kazimierz Górski: Szkoda byłoby te szansę przegapic, wystarczy wygrać ten dzisiejszy mecz zeby zbliżyć się do Anglii i czy Anglia będzie pierwsza czy nie okazę sie. Mamy szansę w tej chwili zdobyc drugie miejsce .


M@riolp: jak pan myśli czy polska ma szansę na wygranie z anglią??


Kazimierz Górski: Kiedyś potrafilismy wygrać z Anglią w roku 1973 - 2:0, w 1974 zremisowalismy .

kibicka_1: Panie Trenerze jaka jest Pana rada dla piłkarzy przed dzisiejszym meczem z trudnym rywalem


Kazimierz Górski: Zapomnieć o meczy z Azerbejdżanem, przystapic do gry , mieć swój plan i realizować go. Inny sposób gry jest irlandzkiego zespołu, jest to sposób gry zespołów angielskich - bardzo agresywnie, może czasami ostra i na pograniczu faulów. W tym meczu Irlandczycy lekko skóry nie sprzedadzą.
 Kazimierz Górski: Między innymi będa chcieli pomóc Anglikom.

_rodowity_wislak: Czy uczymuje pan kontakty z byłymi reprezentantami polski np z grzegorzem lato??


Kazimierz Górski: Utrzymuję. Jest zespoł , który gra pod nazwą Orły Góskiego, to jest zespól z reperzentantów z lat 70. Gramy do 20 spotkań w roku i jak sie spotykamy wracamy do tych meczy .

wildstein@: Która z formacji w reprezentacji Polski jest pana zdaniem najsłabsza?


Kazimierz Górski: Po ostatnich kilku meczach - gdzie ogralismy z Austia, Walią i Irlandią, trze ba pochwalić napastników. Od kiedy gra Frankowski z Żurawskim ten zespoł zaczyna strzelac bramki, bo w piłce liczą sie bramki.

Zygi_Świnice: Kto Pana zdaniem jest najlepszym zawodnikeim nazej reprezentacji ???


Kazimierz Górski: W tej chwili jest kilku wybijających się zawodników począwszy od bramkarza Dudka , kapitan drużyny Jacek Bąk, który zagrał już 60 meczy w reprezentacji, to jest wielka sztuka .
Kazimierz Górski: Mnie jako byłego napastnika ciesz to ze zaczynamy strzelać te bramki. Więc trzeba pochwalić napastników Frankowskiego i Żurawskiego.


Incubus_Thamiel: czy uważa pan, że polską reprezentację stać na to byśmy usłyszeli na mistrzostwach nasz hymn więcej niż tylko 3 razy?


Kazimierz Górski: Mnie się wydaje, że naszą repreznetacje stać na wiele. Tylko tzreba sie na to przygotowac nie tylko fizycznie ale ich psychicznie. jeśli podejda do tego po sportowemu, że inne rzeczy pójda na bok, to jako zespół powinni grać dobrze co już pokazali w meczu z Azerbejdżanem.
Kazimierz Górski: W tym meczu własnei wyglądało , że ten bramki nie strzelał jeden zawodnik a kilku i widac było, że to gra zespół i to o czyms świadczy.
Kazimierz Górski: Ja mysle, żeby dziąśnie nastąpiło uspokojeni, żebysmy pomysleli ze to jest inny mecz z innym przeciwmikiem i my musiemy też dziś inaczej zagrać. i zebyśmy zdawali sobie sprawe z tego, że ten dzisiejszy mecz będzie wymagał więcej wysiłku niż ten z Azerbejdżanem.

WICHER_KOBY(L)KA: Na jakiej pozycji występowal Pan za czasów kiedy byl Pan piłkarzem?


Kazimierz Górski: W trójce napastników, ja byłem napastnikiem obojetnie czy na lewym łaczniku czy na prawym czy w środku, ale zawsze grałem na jednej z tych pozycji.

naomi80: dlaczego pana nazywano "sarenka"?


Kazimierz Górski: To był okres czasów przed wojna - jaksie chodziło do gimnazjum to można było wyleciec z gimnazjum za to, że się do klubu należało - może teraz to wydaje się śmieszne , ale yły takiew zwyczaje.
Kazimierz Górski: I wtedy zawsze jak prasa pisała po meczu to napisali - "w meczu wyróznił sie Sarenka" i wszyscy wiedzieli o kogo chodzi.
Kazimierz Górski: Kazimierz Górski: A Sarenka dlatego, że byłem wątłej postury , jak miałem 16 lat grałem w lidze okregowej , a ponieważ byłem bardzo szybki zwrotny tak właśnie jak sarenka. Ktoś kiedyś rzucił z trybuny sarenka i tak to przylgnęło do mnie .
Kazimierz Górski: To dla mnie był bardzo przyjemny i troszke smieszny pseudonim.

Rathus: Czy to prawda, że jedyny mecz, podczas którego zszedł Pan do szatni przed końcem spotkania, to legendarny mecz z Anglią w 1974 roku?


Kazimierz Górski: Sędzia wtedy przedłużył mecz, a ja myslałem ze się skończy za 2 minuty i zdążę dojśc do srodka boiska a doszedłem aż prawie pod bramke. Stałem za bramka Tomaszewskiego i to były ostatnie akcje meczu i pare strzałów poszło obok słupka i to była nerwówka bo wydawało się że już osiągnęliśmy cel, a tu nagle dostajemy bramkę.
Kazimierz Górski: Nie doszedłem wtedy do szatni bo nie zdążyłem już dojśc, ja wiedziałem że remis to dobry wynik dla nas , a tu mecz jeszcze trwa.

Deer_23: W Pańskiej książce pt "Z ławki trenera" opisał Pan pracę w trzech klubach greckich Panathinaikosie, Olimpiakosie i Kastorii. Pracę w którym klubie wspomina Pan najlepiej i dlaczego ??


Kazimierz Górski: I jeszcze był czwarty Espikos. Ja byłem w Grecji 8 lat z roczną przerwą. Prowadząc zespoły greckie zdobyłem 5 pucharów i 5 mistrzostw w ciągu 8 lat - to jakiś rekord.
Kazimierz Górski: To były poczatki tej wielkiej piłki w Grecji, przeciez ostatnio Grecy zostali mistrzem Europy.
Kazimierz Górski: Tam było wszystko inne - począwszy od język,a na klimacie i jedzeniu skończywszy

bookmacher: Najlepszy piłkarz świata wg Pana?


Kazimierz Górski: Ronaldinio, zawodnik Barcelony . Widziałem w telewizji jak gra Barcelona . Jest to młody Brazylijczyk,znowu napastnik który strzela bramki - a taki zawodnik jest wiele wart.

Maxwell_: Mamy w druzynie piłkarzy 30 letnich a nastepców nie widac co jest wynikiem słabego poziomu młodych piłkarzy??


Kazimierz Górski: Kazimierz Górski: To widać, że nasz zespół powoli się starzeje. Jest niby zaplecze bo jest drużyna młodzieżowa, która w rozgrywkach jest na 2 miejscu, ale to nie jest takie proste i łatwe wychowac dobrego zawodnika.
Kazimierz Górski: W tej chwili wybijający sie młody zawodnik jest Mila, którzy przeszedł do Austrii Wiedeń,a le jest narezerwie i nie gra, a zawodnik młody powienien grać.

kukiz_100%: Co Pan uwaza o polskiej lidze ??????? Czy myśli PAn że osiągniemy kiedyś poziom bundesligi albo ligi angielskiej??


Kazimierz Górski: To są nieporównywalne rzerczy, to sa wielkie przedsiebiorstwa. To sa kluby, kktóre mają wybitnych sponsorów.
Kazimierz Górski: : Budzet naszego klubu a klubu zagranicznego jest to ogromna róznica, dlatego jeszcze długo nie dorównamy przede wszystkim organizacją. Kluby zagranicznie kupuja najlepszych piłkarzy świata i wzmacniają sie i także naszych zawodników tych najlepszych.

Danio^16: Trenerze co Trener mysli o formie Frankowskiego ? Czy w dzisiejszym meczy rowniez zablysnie?


Kazimierz Górski: Ja
mysle, że w ciagu 3-4 dni nie stracił formy. Miał odpoczynek i mysle, że dzisiaj będzie tym czołowym zawodnikiem i napewno jakąs bramke dzis strzeli. On zawsze jest tam , gdzie powinien być.

kwik87: widzi pan w Frankowskim następcę Grześka Laty ???


Kazimierz Górski: Inny charakter miał Lato a inny Frankowski. Frankowski potrafi strzelac bramk,i, umiec sie znaleźć w sytuacji i umie to wykorzystać.

incognito_wfx: Panie kazimierzu, jak pan sądzi, czy dobrym pomysłem jest zmiana systemu rozgrywek ligowych na wiosna-jesień ?


Kazimierz Górski: Kiedyś takim syatem grano, a poniewaz większa częśc Europy gra jesień -wiosna i dlatego mi też przeszlismy , by ułatwić terminy, sprawy rozgrywek. My nie zaliczamy sie do środkowej Europy i wszyscy graja tym system i my też.

Maxwell_: Kibice definitywnie skreslili Olisadebe z reprezentacji , czy wg Pana Olisadebe juz nic nie moze wniesc do naszej druzyny??


Kazimierz Górski: Olisadebe ma stale jakies dolegliwości , kontuzje. Szkoda go, bo jak grał w reprezentacji Polski za Engela to był czołowy zawodnik.
Kazimierz Górski: W tej chwili jego stan fizyczny a może ich psychiczny nie jest najlepszy.
Kazimierz Górski: Trudno jest mu sie przebic, może jest to zwiążane ze zmianą miejsca zamieszkania.

wdfwdf`: Czy opierając się na Pańskim doświadczeniu piłkarskim, obsatawiał Pan kiedyś mecze u bukmacherów ?


Kazimierz Górski: Kazimierz Górski: Nie , ja nie uznaje takiej zabawy. Gram tylko w totolotka i jakos nie moge wygrac.

Fan_futbolu: Jaki mecz w swojej karierze trenera wspomina Pan najgorzej??


Kazimierz Górski: Wiele ich nie było, ale taki finał olimpijksi w 1976 roku w Kanadzie, przegralismy z NRD 3:1 , przegralismy ten mecz w ciagu 14 minut, bo w tym czasie dostalismy w 2 bramki.
Kazimierz Górski: Wtedy powinniśmy zdobyc złoty medal a zdobylismy srebrny medal. Wtedy nawet prasa potępiła nas za srebrny medal - to ja - powiedziałem dobrze to ja poczekam na kolejny złoty. Czekałem 16 lat.

Moderator: Ostatnie pytania, a za chwilę konkurs. Zadamy 3 pytania, proszę o jak najpełniejsze udzielenie odpowiedzi i przesłanie jej na adres czat@firma.interia.pl, autorzy najlepszych odpowiedzi otrzymają książkę Kazimierza Górskiego z autografem. Proszę pamiętać o podaniu swoich danych adresowych w nadsyłanych e-mailach.

< vcvcvccvcvc: A co Pan sądzi o obecności pięknych kobiet w piłce (no nie dosłownie oczywiście) np. Doda, żona Beckhama, modelki itp. Pomagają czy szkodzą?


Kazimierz Górski: Ja byłem jednym z prekursorów piłki kobiecej w PZPN. Dzisiaj mamy olimpiksją żenską konkurencję, a kiedyś sie z tego śmiano.
Kazimierz Górski: Ja uważam, że zony nie przeszkadzają, a pomagaja, ale to musza byc mądre żony. W małżenstwie musi byc obopólnazgoda na rózne rzeczy - sportowiec musi mieć spokój w domu, musi być przygotowany do meczu - bo mecz to jego byt.
Kazimierz Górski: Mądre dziewczyny, które potrafia męża prowadzić i potrafia zadbać o niego i jego forme to jestem za.

jakub30: co pan sądzi o zgłoszeniu kandydatury Polski do organizacji piłkarskich mistrzostw europy


Kazimierz Górski: To jest modne teraz. Wiele państw granicząćych ze soba to robi. Jest to wielka impreza .Polska w ten sposób dogadywała sie z Ukrainą, ale to musi byc usankcjonowane rządowo, musi być odpiednia infranstruktura, musi tu być gwarancj arządu, to są pewne koszty, sam zwiążek nie mopże tego wziąć na siebie.

WIDZEW_RTS[: JAKIEMU KLUBOWI KIBICOWAŁ PAN NIEGDYŚ


Kazimierz Górski: : Jako młody chłopak Ruchowi Chorzów.


serbit: w roku 1944 rozegral pan dwa mecze w dynamie lwów. A potem wstąpił pan do 2 armi wojska polskiego. Dlaczego pan tak zrobił skoro jako piłkarz był pan zwolniony ze służby wojskowej?????????????


Kazimierz Górski: W pewnym momencie z mojej ulicy gdzie mieszkałem ja jeden zostałem , a ponieważ moi koledzy szli do wojska to ja też poszedłem. Wtedy sie nie zastanawiałem nad tym długo.

lewy_dm: Czy wedlug Pana Polska zdobedzie kiedys mistrzostwo świata?


Kazimierz Górski: To jest moim marzeniem i ja zawsze to powtarzam, że ja czekam i może dozyję chwili, że Polska będzie grała w finale Mistrzostw Świata. Jesli będzie grała w finale to w najgroszym razie może być druga.
Kazimierz Górski: Jednak to zalezy od wielu czynników, od ludzi.
Kazimierz Górski: Wszystko zalezy od ludzi. Jeszcze mi pare lat zycia zostało i chciałbym dożyć tego momentu , żeby Polska była w finale, ale dojśc do finału to po drodze trzeba wygrać parę ładnych meczów.

Dziękujemy za udział w rozmowie, a za chwilę konkurs, zadamy 3 pytania, proszę wysyłać swoje odpowiedzi na adres czat@firma.interia.pl
Kazimierz Górski: Ponieważ jesteśmy przy dziesszym dniu bardzo wąznym meczu z Irnadlia chciałoby się , żeby nasza drużyna odniosła kolejne zwyciestwo . Wypada zyczyć kibicom sympatykom piłki noznej, żeby ten mecz zakoczytł sie naszym zwycięstwem, żeby zespól zapreznetował sie w dobrym stylu.
Kazimierz Górski: Zapraszam wszystkich na zielona murawe bo inaczej ogląda się mecz na stadionie niż na srebrnym ekranie. Zapraszam do kibicowania naszej drużynie.

Moderator: Pan Kazimierz nalega i zgadza się odpowiedzieć na jeszce kilka pytań <icon_smile1> więc kontynuujemy czat...

Fan_Realu#7: Co pan sądzi o wprowadzeniu drugiego sędziego na boisku?


Kazimierz Górski: To juz władze piłkarskie od dawna zastanawiają sie nad tym. Czasami jeden sędzie nie zdązy za akcją, dzisja piłka jest troszke szybsza. Jak będzie dwóch sędziów to jeden bęzie mial jedną połowe a drugi drugą i może sędzie wtedy będzi ebliżej akcji i będzi emógł szybciej zauwazyć akcję.
Kazimierz Górski: Może to z czasem nastąpić, że będzie 2 sędziów.

marza75: dlaczego nasi piłkarze świetnie grają za granicą a w naszej kadrze o wiele gorzej?


Kazimierz Górski: Czy ja wiem, czy oni tak świetnie grają zagranica. Wielu z nich siedzi na ławce, albo gra w słabych klubach. Jesli siedza na ławce to widocznie sa lepsi od nich.

Marcin_21//_: Mam jeszcze jedno pytanko . Jako wieloletni czlowiek związany z footbalem . Jaki zespól wg. Pana jest kandydatem do zdobycia Mś w Niemczech ?


Kazimierz Górski: Duże szanse zawsze ma gospodarz, bo popatrzmy gdzie te mistrzostwa sie odbywaja to gospodarz jak nie zdobywa to jest w czołowce. Jak jest wNiemczech to Niemcy maja szanse, oprócz nich Brazylia i Argentyna . Stawiam tez na Anglię, Włochy, Hiszpanie. Słabiej w tej chwili gra Francja, która ma kłopoty . jakoś nie może się dorobić dobrego zespołu.
Kazimierz Górski: Tutaj to sie znowu rozegra między Europą a Ameryka Południową. I chyab tym razme będzie podobnie.

wasil:): a pan będzie ogladał mecz na trybunach ?


Kazimierz Górski: Własnie sie wybieram i będa oglądał na trybunach. Inny odbiór jest z trybun, inny doping publiczności i inaxczej sie cały mecz odbiera.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie, a teraz pierwsze pytanie mini-konkursu - Kto był królem strzelców na MŚ74?
Moderator: Gdzie i w którym roku urodził się K. Górski?
Moderator: W jakim klubie bezpośrednio po wojnie grał K. Górski?
Prosimy o nadsyłanie jak najpełniejszych odpowiedzi na adres czat@firma.interia.pl, nie zapomnijcie o podaniu swoich danych adresowych.
~czat moderowany zakończył się~czat moderowany zakończył się

~odchodzi: Kazimierz Górski

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.