Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Czat na www.onet.pl 

sroda, 30 marca 2005 r.

Nasz Gość już jest. Serdecznie witamy i zapraszamy do rozmowy.

<~SZCZOTA> Jak widzi Pan szanse na awans do finałów MŚ w Niemczech?


<Kazimierz_Górski> Dzień dobry! Witam wszystkich sympatyków piłki nożnej.
<Kazimierz_Górski> Szanse są bardzo duże i trudno byłoby je przegapić, bo przecież MS odbywają się u naszego sąsiada ze strony zachodniej więc jest przede wszystkim ten sam klimat, nie trzeba gdzies jezdzić, szukać bo możemy się przygotowywać u siebie, bez względu na warunki.

<ktoś> Panie Trenerze, jak Pan ocenia mecz z Azerbejdżanem?


<Kazimierz_Górski> Nie ma co oceniać, sam wynik mówi za siebie 8:0, nie często się wygrywa. Byliśmy zespołem lepszym , uwidocznilismy to bramkowo i teraz czekamy na następny mecz w dniu dzisiejszym./ Każdy mecz jest inny i dlatego dzisiejszy mecz z góry trudno przesądzić, wszystko zależy o d wielu czynników. Ja jestem optymistą i po dobrym meczu zespól nabiera większej pewności, że potrafi grać i strzelać bramki.

<~mateusz> jaki wynik pan dizś typuje??????


<Kazimierz_Górski> Ja nie chcę bawić się we wróżke, ale na pewno zespół zadje sobie sprawę jak blisko jest MS. Być może zagra Kałużny-o tym zadecyduje trener, gramy u siebie , jesteśmy blisko zakfalifikowania się, jest szansa, nie można jej przegapić. Na pewno bedzie to inna gra, niż z Azerbedzanem. Gramy u siebie, dlaczego meczu mamy nie wygrać?

<~ddasdad> Czy według Pana, Grzegorz Rasiak powinien zagrać od pierwszej minuty w spotkaniu z Irlandią?


<Kazimierz_Górski> Nie wiem za kogo mógłby grać, mamy 2 napstników wypróbowanych (Zorawski i Frankowski). Jest to 2 zespołu klubowego, trenuja ze soba i znaja sie. W razie kontuzji byc moze wejsc, ale to jest już decyzja trenera. Po ostatnim zwyciestwie zespół ma wieksza pewnos. nie widze wiekszych zmian osobowych. Może bedzie 1 minimalna zmiana, mysle ze dojdzie do zespołu Kałużny. Myślę, ze skład bedzie taki sam.

<fan> Kogo w obecnej reprezentacji Polski Pan najbardziej ceni?


<Kazimierz_Górski> Przynajmniej ja trzymałem się zasady , prowadząc zespół reprezentacji, że zespołu wygrywajacego nie zmienia się.

<pssst> Kto będzie najpoważniejszą przeszkodą dla Polaków na drodze do finałów MŚ?


<Kazimierz_Górski> Na pewno Anglia.

<~kaskader1> Co powinniśmy zrobić (reprezentacja) aby grała tak jak za Pańskich czasów?


<Kazimierz_Górski> Ale w tych rozgrywkach 2 miejsce również premiuje zakfalifikowanie się do MŚ.
<Kazimierz_Górski> Jest to tajemnica Mundialu-odpowiem w żartach.

<~jurek> Co powinna zmienic w grze reprezentacja Polski??


<Kazimierz_Górski> Naszym mankamentem było strzelanie bramek, ale ostatni mecz wykazał, że wprost odwrotnie. 8 bramek strzela sie raz na jakis czas. Widocznie Azerowie pozwolili nam strzelić tyle bramek. Czekamy na mecz z Irlandią, może takiego wyniku nie bedzie, ale myślę że z 2 lub 3 bramki na pewno strzelimy.

<jjlos> Kogo tupuje Pan na zwycięsce mistrzostw świata w 2006 roku ?


<Kazimierz_Górski> Trudno być wróżką , jest tyle dobrych zespołów, nie tylko w Europie, ale rozniez w Brazylii i Argentynie, ktore pewnie sie zakwalifikuja. ale w tego typy rozgrywakach są zawsze niespodzianki. W Afryce np piłka robi bardzo szybki postęp, wielu zawodnoków z Afryki gra w Europie. Kwestia zrobienia zespołu. Zespół NIgeria np. pokazał jak jest dobry.Poza tym są też młodzi zawodnicy, pkazują wiele umiejętności.
<Kazimierz_Górski> Mamy do czynienia równiez z tzw "Giełdą", zawodnicy sa obserwowani, typowani. W grę wchodzą w tym przypadku wielkie sumy finansowe.

<swirek98> Kto jest, według Pana, najbardziej wartościowym zawodnikiem obecnej reprezentacji?


<Kazimierz_Górski> Można wymienić kilku zawodników, szczególnie ostatnio pokazał się od dobrej strony Frankowski, w ostatnim np. meczu strzelił 3 bramki .

<~piłkarz> czy polska ma zszanse zorganizować mistrzostwa europy razem z ukrainą?


<Kazimierz_Górski> Ma szansę, było spotkanie przesdtawiecieli PZPN z ukraińskim ZPN, wszystko zależy od udokumentowania tego decyzją wladz panstwowych. Jest to wielka impreza.

<dres> Czy podoba się Panu styl obecnie panujący w futbolu?


<Kazimierz_Górski> Czy on mnie się podoba? Jest jaki jest. Jest roznica gry w tej chwili niz 20, 30 lat temu. Wtedy piłka była piękna dla oka, dzis jest bardziej agresywna. Jest to wynik teorii piłki noznej, nacisku na treningi o tupie agresywnym.

<~mateusz> Czy sądzi Pan że obecna drużyna jest w stanie osiągnąć coś na MŚ w 2006?


<Kazimierz_Górski> Wydaje sie, ze jest na najlepszej drodze. Naprzod trzeba sie zakwalifikowac, a potem zajac odpwiednie miejsce, wygrac kilka meczy. Ale samo zakwalifikowanie to jest już dużo.

<xxx> Czy Paweł Janas jest lepszym szkoleniowcem od Jerzego Engela?


<Kazimierz_Górski> Jest to trudne pytanie, czy lepszym jest to sie dopiero okaze? Naprzód niech sie zakwalifikuje, a potem cos osiagnie na MŚ, jest na najlepszej drodze, żeby coś ze swoim zespołem osiągnąć.

<~ddasdad> Kto według Pana powinien być liderem w kadrze Janasa?


<Kazimierz_Górski> Liderem? Przede wszystkim powinien byc takim zawodnikiem, który ma posłuch u kolegów i szereg roznych walorow, jak np.bedzie umial utrzymac dyscypline gry wsrod zawodnikow, powinien byc rowniez pomocny trenerowi w czasie gry.. W tej chwili nie ma takiego. Jeżeli ma taki kapitan druzyny posluch to jest bardzo wazny. ja miałem dobrych kapitanów druzyny, Lubański i Deyna. Wielkie osobowości.

<~fanta> czemu polscy pilkarze nie graja w najlepszych klubach? brak przygotowania? brak techniki? problemy z mentalnosca badz zaangazowaniem?


<Kazimierz_Górski> Nie grają w najlepszych klubach, bo są od nich lepsi. Nie mamy w tej chwili na dorobku wybitnych zawodników, szczególnie napstników, bo przecież w tym sporcie liczą się bramki. Może z czasem i my dorobimy się takich zawodników.

<~kaskader1> Panie Kazimierzu - według Pana który z wymienionych elementów jest najważniejszy: taktyka, technika, kondycja - ewentualnie w jakiej kolejnosci powinny wystepowac


<Kazimierz_Górski> W gre w piłke nozna sa wazne wszystkie 3. ale technika to umiejetnosc operowania pilka, podejmowania pewnych decyzji, przekazania piłki tam gdzie nalezy, strzelania bramki.. Kazdy z tych elementow jest badzo wazny, bez ktoregos z nich nie ma przeciez gry. Podstawą jest jednak technika. Zawsze jej uczymy przede wszystkim zawodnika.

<~mateusz> Co sądzi Pan o polskiej młodzieży (piłkarskiej)? Czy któryś z nich ma szanse na przejście i karierę w wielkim zachodnim klubie?


<Kazimierz_Górski> Moim zdaniem mamy tzw kopalnie młodych talentow, nazywam to kopalniami brylantow. ale chyba brakuje nam dobrych szlifierzy. Mamy dobrą młodzież, ale pytanie zasadnicze to dlaczego juniorzy wygrywają, a za parę lat seniorzy już przegrywają. Sam szukam odpwiedzi dlaczego tak jest, sam staram się dać sobie odpwoiedz. ale wydaje mi sie ze przyczyna lezy w szkoleniu i organizacji.

<~fanta> Czemu polskie kluby nie moga sie wybic w Europie?


<Kazimierz_Górski> Wiele przyczyn jest, przede wszystki są za słabi organizacyjnie, ale chodzi tez o finanse. Budzety naszych klubów są nieporównywalnie mniejsze od budzetów klubów zachodnich.

<~mateusz> Kto Pana zdaniem wygra Ligę Mistrzów?


<Kazimierz_Górski> Jest kilka zespołów, rozegranie wydaje mi sie bedzie miedzy zespołami angielskimi i włoskimi. Angielska sciaga najlepszych piłkarzy na swiecie. Ostatni przykład meczu między Hiszpanią i Anglią, pokazuje że drużyna Angielska wygrała. To między innymi miedzy nimi rozegra sie walka o wygraną.

<~MACIEK> Jaki jest pana zdaniem najlepszy piłkarz świata?


<Kazimierz_Górski> Rinaldo, tak jak został uznany. Ale ostatnio za numer 1 uznawany jest Rinaldino. Umiejętnośc podjecia szczegolnych decyzji podbramkwych wyroznia go na pewno. Kazdy rok przynosi nowe nazwisko. To przede wszystkim Europa dezyduje , ktorego piłkarza uznaje sie za najlepszego.

<~sierpien> Kto Pana zdaniem, jest obecnie najlepszym trenerem na świecie?


<Kazimierz_Górski> Zależy, wszyscy mówią o trenerze portugalskim, który prowadzi jedną z druzyn angielskich. Albo np. Alex Ferguson, znany trener również angielski. Ale zalezy to rowniez od pieniedzy, czy zespół może zakupić sobie najlepszych zawodników. To raz trener promuje zespół, a innym razem zespół trenera.

<~TomekK> Jak ocenia Pan prace PZPN-u?


<Kazimierz_Górski> Ja nie jestem od oceniania Związku. Związek ma zarejstrowany 350 tyś piłkarzy, pare tysiecy sedziow. Trudno jest wiec ocenieniac prace Związku, którego wiele spraw opiera sie na społecznym dzialaniu ludzi i na tym tez opiera sie siła piłki nożnej.

<~kaskader1> Co Pan sądzi o zagranicznych trenerach w naszej lidze ?


<Kazimierz_Górski> Mam swoje zdanie i bardzo rzadko je wygłaszam. Dobry trener albo zarabia u siebie dużo i do Polski nie przyjezdza, albo inna kategoria to Ci ktorzy szukaja pracy za granica i to jest 3 kategoria trenerów. Ci najlepsi zostają u siebie, bo tam mu dobrzez płacą. My mielismy wyniki dobre zawsze wtedy, kiedy zespół prowadził trener polski.

<~sierpien> Kogo z dzisiejszych piłkarzy zabrałby pan na mundial 1974 roku?


<Kazimierz_Górski> Nikogo.

<~TomekK> Co by chcial Pan zmienic w druzynie narodowej?


<Kazimierz_Górski> Szukamy przede wszystkim napastników. W piłce nożnej wygrywa sie wtedy, kiedy szczela sie bramki. Teraz mamy na szczescie 2, Frankowskiego i Zorawskiego. Są na najlepszej drodze, by byc piłkarzami czołowymi. Są oni na codzien razem, razem trenuja. Tak rodza sie wielkie piłkarskie przyjaznie, tak rodzą się wielcy zawodnicy.

<~espresso> czy byłby Pan za ograniczeniem liczby obcokrajowców w polskiej lidze, czy raczej za ich zwiększeniem?


<Kazimierz_Górski> Mam na to specyficzne spojrzenie, wiadomo, że do Polski nie przyjedzie bardzo dobry zawodnik z zagranicy, bo u tu nie zarobi więcej. Do Polski przyjezdza zazwyczaj 3 kategoria zawodników, a takich mamy i tak już na kilogramy.

<~paciu> Co sądzi Pan o nowinkach technicznych typu czip zaszyty w piłce by rozstrzygał czy piłka przekroczyła linię bramkową całym obwodem? Czy takie nowoczesne rozwiązania nie zabijają spontaniczności w piłce nożnej?


<Kazimierz_Górski> Jezeli jest taka sytuacja konkretna, w której nie da sie rozstrzygnąć, to takie innowacje są potrzebne. Mamy w historii takie decyzje sedziowskie, ktore do dzis są nie rozstrzygniete. Może to pomóc sedziemu.

<~kylo3> reprezentacja Pana zdaniem ma szanse pokonac Anglie w rewanzowym meczu?


<Kazimierz_Górski> W sporcie jest wszystko możliwe. ja tez kiedyś jechałem do Anglii i nikt nie dawał nam szansy, a my mieliśmy remis wynik dla nas korzystny.

<czat_moderator> To było, niestety, już ostatnie pytanie. Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy ponownie.


<Kazimierz_Górski> Ja również dziekuje, za umożliwienie mi porozmawiania z sympatykami piłki nożnej. Bardzo dziękuję.

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.